Fotografia reportażowa

Zdjęcia reportażowe, inaczej fotoreportaż ma za zadanie “opowiedzieć” o tym, co działo się podczas sesji. Oglądający takie zdjęcia ma poczuć, jakby był obecny podczas wydarzeń zarejestrowanych na fotografiach. Zdjęcia reportażowe można porównać zatem do opowiadania, którym chcemy zachęcić czytelnika do dalszego czytania, a także i do czekania na kolejne utwory.

Co znajdzie się na zdjęciach reportażowych? Często będą to wydarzenia sportowe, kulturalne, ale także i za ich pomocą przedstawić można proces powstawania danego produktu od fazy projektowania aż po jego stworzenie. Możemy też spotkać zdjęcia reportażowe wydarzeń rodzinnych. Ślub, chrzest – wszystko to można opowiedzieć bez słów za pomocą fotoreportażu. W jaki sposób stworzyć tę opowieść, by zachęciła do zatrzymania się na dłużej? Dużą rolę gra tutaj retusz surowych zdjęć, o którym mowa jest w tym artykule.

Retusz zdjęć reportażowych

Retusz zdjęć reportażowych jest niesamowicie ważny podczas procesu powstawania fotoreportażu. Skoro obejmuje on wiele dziedzin, jak i dotyczy uchwycenia sytuacji w ruchu, to efektem jest powstanie wielu niedociągnięć, nad którymi sam fotograf nie jest w stanie zapanować. Niekontrolowany ruch, niedoskonałość tła czy niespodziewany kłębek kurzu.

Retusz zdjęć reportażowych pozwala na poprawę tych wszystkich elementów, które nie powinny znaleźć się na sesji zdjęciowej. Obróbka sprawi, że będą one wyglądać jeszcze lepiej, a tym samym przyciągnął większą uwagę oglądającego.

Retusz ogólny zdjęć reportażowych

Przy retuszu zdjęć reportażowych najpierw musimy skupić się na poprawie takich składowych, jakimi są pion, poziom i usunięcie zbędnego pola zdjęciowego poprzez kadrowanie. Nieistotne jest to, jakiego rodzaju zdjęcia reportażowe retuszujemy, a nawet i czy są to zdjęcia reportażowe, produktowe czy portretowe.

Do retuszu ogólnego możemy zaliczyć także zajęcie się ustawieniem odpowiednich parametrów: ekspozycji, balansu bieli, nasycenia i kontrastu.

Retusz twarzy na zdjęciach reportażowych

Na zdjęciach reportażowych z chrztu, ślubu bądź innych sesji, w których uczestniczyć mają ludzie, pojawią się oczywiście ich twarze. Często takie zdjęcia grają rolę pamiątki, dlatego ważne jest, by przedstawić wizerunek osób występujących w dobrym stanie. Co to znaczy? Oznacza to, że w przypadku takich zdjęć musimy pochylić się na dłuższą chwilę nad retuszem twarzy.

Pozbywamy się niedoskonałości, które nie są trwałe, a więc będą nimi wypryski, przebarwienia. Wygładzamy też twarz.  Musimy jednak pamiętać o zachowaniu realistycznego wyglądu skóry. Nie wolno nam przesadzić. Jej koloryt powinien współgrać wraz z ogólną kolorystyką zdjęcia.

Retusz tła na zdjęciach reportażowych

Szczególnie podczas sesji reportażowej z wydarzeń kulturalnych i politycznych fotograf nie może zapanować nad tym, co dzieje się w tle. Odbicia, zabrudzenia, niedoskonałości. By zdjęcie wyglądało estetycznie, możemy pozbyć się tych niedoskonałości, usuwając je, o ile fotografia nie ma na celu ukazania rzeczywistości, którą te niedoskonałości tworzą. Jednak w przypadku retuszu zdjęć reportażowych z wydarzeń rodzinnych będzie to konieczne, a nawet obowiązkowe.

Tło fotoreportażu bywa też skupiskiem prześwietleń oraz cieni. Tym także musimy zająć się podczas retuszu, ponieważ to właśnie te niedoskonałości w największym stopniu zaburzają kompozycję całej fotografii reportażowej.

Retusz architektury i wnętrz fotoreportażu

Fotografia reportażowa to nie tylko twarze, ale i w kadrze znaleźć się może architektura. W przypadku retuszu zdjęć, które zostały wykonane w pomieszczeniu, jak i zdjęć, na których znajdują się budynki, obowiązkowe jest dostosowanie pionów i poziomów, o czym wspomnieliśmy wcześniej. To jeden z ważniejszych kroków, by nasze zdjęcie wyglądało profesjonalnie. W następnych krokach możemy skupić się już na reszcie, czyli usunięciu zbędnych odbić i lokalnym pozbyciu się przebarwień, które pozostały nawet po ustawieniu odpowiedniego balansu bieli.

Efekty retuszu zdjęć reportażowych

Co Twoim zdjęciom reportażowym da retusz zdjęć? Profesjonalna obróbka pozwoli na podkreślenie cech wykonanych fotografii. Poprawi też ogólny efekt wizualny. Poprzez takie zabiegi zdjęcie zaintryguje oglądającego fotografie i zachęci do przeglądnięcia się całej historii, którą fotoreportaż przedstawia. Wszystko to za pomocą unikalnych fotografii.

Jeśli interesuje Cię obróbka zdjęć reportażowych, skontaktuj się z nami – napisz, zadzwoń lub wyślij plik ze zdjęciem.