Retusz fotografii wizerunkowej

Zdjęcia, które przedstawiają indywidualnie oraz grupowo pracowników danego zespołu bądź placówki, nazwać możemy sesją wizerunkową. Są one  robione w otoczeniu zawodowym, czyli miejscu pracy, a często i podczas wykonywania codziennych obowiązków. W taki sposób przedstawiany jest pracownik w ubraniu roboczym, oraz obowiązki, które wykonuje każdego dnia.

Sesja wizerunkowa wpływa na bardziej profesjonalne postrzeganie prezentowanej osoby oraz zawodu, jaki ona wykonuje. To właśnie tego rodzaju sesja kreuje wizerunek fotografowanego, dlatego to on decyduje jakie elementy chce zawrzeć na zdjęciu, a także jakie talenty czy umiejętności chce przedstawić.

Przykładową sesją wizerunkową jest sesja zdjęciowa lekarzy, których przedstawia się w lekarskim kitlu na tle miejsca pracy. Jako iż sesję wizerunkową nazywa się kreatywną, to zależnie od tego jaką specjalizację ma dany lekarz, może trzymać w dłoni coś, co będzie go reprezentować. Stomatolog trzymający model szczęki, kardiolog serca a ortopeda układ kostny.

Sesja wizerunkowa – dla kogo?

Sesja wizerunkowa przeznaczona jest dla szerokiego grona odbiorców. Takie zdjęcia udostępnić można na stronie internetowej placówki, która zleciła sesję, bądź na stronę indywidualnej osoby. Często wizerunek jest upubliczniony na wszelkich blogach i portalach społecznościowych.

Wpływa to na większą rozpoznawalność oraz profesjonalny odbiór danej osoby. Użycie zdjęć wizerunkowych znajduje zastosowanie w wielu innych aspektach, jakim jest na przykład wykorzystanie go do wizytówki.

Jeśli więc zależy Ci na przedstawieniu siebie i swojej działalności, podkreślając swoje atuty i talenty, zdecyduj się na sesję wizerunkową, która zrobi to w kreatywny i zarazem elegancki sposób.

Obróbka zdjęć wizerunkowych

Retusz zdjęć wizerunkowych sprawi, że surowe zdjęcie, czyli bez obróbki, będzie odświeżone. Z szarych kolorów otrzymamy wyraziste. Pozbędziemy się także niedoskonałości, jakimi mogą być prześwietlenia bądź nadmierne cienie.

Sesja wizerunkowa obejmuje głównie przedstawienie osoby. Dlatego retusz zdjęć wizerunkowych skupia się na obróbce twarzy, a często i usunięciu niedoskonałości ubrań, którymi mogą być zagniecenia.

Retusz zdjęć wizerunkowych ma podkreślić najważniejsze z cech charakterystycznych fotografowanego, które reprezentuje zdjęcie. Zaznaczać ma też profesjonalizm człowieka w naturalnych, roboczych warunkach.

albadent 018

Obróbka podstawowa zdjęć

Na obróbkę podstawową składa się kadrowanie zdjęcia wizerunkowego oraz ustawienie jego perspektywy, co wykonać możemy za pomocą konfiguracji pionu i poziomu.

Podczas retuszu zdjęć wizerunkowych musimy zwrócić uwagę na balas bieli, który odpowiada za temperaturę barw. W przypadku kontrastu, im jest go mniej, tym bardziej szczegółowe zdjęcie uzyskamy.

Kolory zarejestrowane przez matrycę aparatu często odbiegają od rzeczywistości, dlatego podczas retuszu staramy się doprowadzić do tego, by na zdjęciu były takie same jak kolory odbierane ludzkim okiem. Z barw mało wyrazistych powstają kolory żywe.

Korekta twarzy na fotografii

Zdjęcia wizerunkowe skupiają największą ilość uwagi na twarzy prezentowanej osoby. Dlatego też korekta twarzy ma tutaj duże znaczenie. Przy retuszu twarzy z sesji wizerunkowej, jak i każdej innej, należy pamiętać o nie przesadnej obróbce. Zasada retuszu twarzy mówi, że skorektować możemy wszystko, co po czasie dwóch tygodni zniknie, a więc będą to wypryski, lekkie przebarwienia i inne niedoskonałości. Pozostawić jednak należy blizny i pieprzyki.

Usuwanie niedoskonałości oraz korektę przebarwień lub prześwietleń skóry wykonujemy miejscowo tak, by punkty te nie wyróżniały się na tle całej twarzy, a więc wykonujemy to jak nieprofesjonalnej.

Dla lepszego efektu możemy wygładzić skórę, która nada matowego efektu. Tutaj jednak chyba w największym stopniu trzeba znać umiar, ponieważ przedobrzenie może sprawić, że na naszym zdjęciu ujrzymy nie naturalną twarz, a twarz laleczki.

Mówiąc o wizerunku, mamy też na myśli ubiór, który również należy skorektować. Zagniecenia są rzeczą naturalną, tak jak i odstające nitki czy nieświadome zabrudzenia. Podczas retuszu możemy także podkreślić biel, czerń, bądź inny kolor ubrania fotografowanego.

Tło na zdjęciach wizerunkowych

Retusz tła na zdjęciach wizerunkowych zmusza grafika do uważności, który musi znaleźć te najbardziej widoczne elementy niepasujące do całości. Miejsce pracy nie zawsze da się przygotować do zdjęć tak, by surowe fotografie były idealne. Tutaj też mogą znaleźć się przebarwienia, małe zabrudzenia, które dla lepszego efektu wizualnego możemy wyretuszować za pomocą lokalnego usunięcia.

Na zdjęciach wizerunkowych tło gra najczęściej ważną rolę, dlatego by pokazać jego pełnię, usuwamy winietę, która zaciemnia rogi naszej fotografii.

albadent 026

Ogólna kompozycja zdjęcia

Oprócz twarzy oraz tła na zdjęciu wizerunkowym znaleźć się mogą inne przedmioty, jak na przykład rekwizyty, które także musimy poddać retuszowi. Ważne jest to, by pamiętać, że każda ze składowych tworzy całą fotografię, a więc ogólna kompozycja musi być ze sobą jak najbardziej spójna.

Efekty retuszu zdjęć wizerunkowych

Zdjęcie wizerunkowe poddane retuszowi jest zawsze o niebo lepsze od zdjęcia surowego, którego atutów aparat niestety nie zawsze odda.

Sesja wizerunkowa jest dobrą alternatywą dla tych, którzy przedstawić chcą w kreatywny i elegancki sposób własny wizerunek oraz pracę, którą wykonuje. Zdjęcia takie można opublikować na stronie internetowej bądź portalach.

Zapraszamy do kontaktu w razie zainteresowania retuszem zdjęć z sesji wizerunkowej za pośrednictwem strony internetowej bądź kontaktu telefonicznego.