Obróbka zdjęć do dokumentów

Wykonując zdjęcia przeznaczone do dokumentów, należy pamiętać o odgórnych wytycznych, dotyczących jak mają one wyglądać oraz w jakim formacie mają być. Gdy już spełnimy określone warunki, przechodzimy do kolejnego kroku, jakim jest retusz zdjęć do dokumentów.

Obrabiając je, musimy mieć na uwadze, że nie wolno nam przesadzić. Fotografia do dokumentu przedstawiać ma rzeczywisty wygląd osoby na zdjęciu, dlatego zabiegi takie jak zmiana koloru oczu czy zmiana kształtu nosa jest niedopuszczalna.

Dziś zajmiemy się omówieniem procesu retuszu zdjęć do dokumentów oraz ich wytycznych.

Jakie zdjęcia do dokumentów odrzucamy?

Nie każde zdjęcie, jakie otrzymamy do retuszu, będzie nadawało się do obróbki jako zdjęcie do dokumentu. Nie tylko ze względu na bardzo słabą jakość (np. zdjęcie bardzo rozmazane), ale także odnośnie do tego, co się na nim znajduje.

Wymagania nakazują, by zdjęcie do dokumentów zawierało twarz od jej czubka, po górną część barków. Jeśli otrzymamy zdjęcie już ucięte przykładowo do połowy czoła, musimy je wyeliminować. To samo stanie się ze zdjęciem, na którym twarz jest zasłonięta włosami, ustawiona z profilu, bądź z góry czy dołu.

Warto zaznaczyć w tym momencie rozmiar zdjęć do dowodu, paszportu i większości legitymacji ma 35mm szerokości na 45mm wysokości.

Na zdjęciu do dokumentów nie wolno mieć nakrycia głowy czy okularów z ciemnymi szkłami. W przypadku okularów korekcyjnych osoba fotografowana powinna zrobić dwa zdjęcia – jedno z okularami korekcyjnymi, drugie bez – wtedy odbicia światła w szkłach będzie można w łatwy i naturalny sposób usunąć.

Odrzucimy też każde zdjęcie, którego nie da się odratować ze względu na zbyt małą ilość światła.

Co wolno, a czego nie wolno?

Tak jak wspominaliśmy, osoba na fotografii musi wyglądać jak najbardziej rzeczywiście, czyli tak, jak wygląda na co dzień. Odpowiadając na pytanie, podczas retuszu zdjęć do dokumentów wolno obrobić to, co nie jest trwałe. Nie wolno jednak zmienić nic, co utrudnia rozpoznanie osoby na zdjęciu.

Elementy nietrwałe: zaliczymy tutaj niedoskonałości skóry, np. wypryski, przebarwienia.

Elementy trwałe: kolor oczu, kształt twarzy, blizny, pieprzyki. Na tych przykładach wiemy, że nie możemy zmienić koloru oczu osoby na fotografii, wyretuszować pieprzyka i blizn.

Retusz tła na zdjęciach do dokumentów

Tło na takich zdjęciach musi być jednolite, białe. Wykonując retusz zdjęć do dokumentów, a dokładniej tła, musimy skupić się na jego barwie. Ma być białe, jednolite, bez niedoskonałości. Wszystkie elementy niechciane usuwamy, np. zabrudzenia, gwoździe, kable. W przypadku zdjęć robionych na specjalnym tle nie pojawią się tam takie elementy.

Pozbywamy się także odbić światła. Tak jak na twarzy, tak i tu oświetlenie musi być równomierne.

Retusz twarzy na zdjęciach do dokumentów

Na tym etapie retuszu należy skupić się nie tylko na niedoskonałościach, ale także na oświetleniu. Skupmy się jednak najpierw na tym pierwszym.

Tak jak już zostało to wcześniej wspomniane, wyretuszować możemy tylko zmiany nietrwałe, czyli coś, co zniknie w najbliższym czasie. Bazując na tej zasadzie, pozbądźmy się wyprysków, a także przebarwień skóry. Nie przesadzajmy jednak z podkreślaniem kolorytu skóry, ponieważ zdjęcie do dowodu musi mieć neutralną kolorystykę. Nie bójmy się usunąć takich elementów jak paproch czy pojedynczy włos na twarzy.

W kwestii oświetlenia twarzy najważniejsze jest to, by  było równomierne. Nie możemy więc dopuścić do tego, by po jednej stronie twarz była w cieniu, druga natomiast w świetle. To samo tyczy się odbić światła na włosach. Musimy je jak najbardziej zniwelować.

Na koniec naszego retuszu zdjęć do dokumentów spójrzmy, czy tworzą one spójną całość oraz, czy na pewno spełniliśmy określone warunki, przytoczone wcześniej. Nasza fotografia musi być w dobrej ostrości, by można je było użyć do dokumentów.

Wymiary zdjęć do dokumentów:

  • zdjęcie do dowodu osobistego: 35x45mm
  • zdjęcie do paszportu: 35x45mm
  • zdjęcie do legitymacji szkolnej: 25x35mm, 30x42mm, 35x45mm, 33x42mm, 37x52mm (zależnie od wymagań szkoły / uczelni)
  • zdjęcia do legitymacji studenckiej: 35x45mm, 37x52mm, 37x45mm, 37x47mm, 37x50mm (zależnie od wymagań szkoły / uczelni)
  • zdjęcie do wizy: 50x50mm
  • zdjęcie do książeczki wojskowej: 30x40mm
  • zdjęcie do dyplomu wojskowego: 60x90mm

Te podane są najbardziej popularnymi, jednakże wymiarów do niektórych dokumentów nie sposób spisać, bo są tego setki. Jeżeli jesteś zainteresowany naszą usługą i chcesz poprawić, edytować wykonać retusz zdjęcia do dokumentów którym dysponujesz lub które wykonałeś samodzielnie skorzystaj z naszej usługi. Nasze studio fotograficzne w Rzeszowie realizuje wszystkie zamówienia online przesłane przez klientów jeśli tylko nadają się do wykonania edycji i poprawy ich jakości zdjęć.

Zdjęcia do dokumentów Rzeszów – Fotograf Marek Wolan