Retusz zdjęć ślubnych

Dzień ślubu, to jeden z najważniejszych dni w życiu Panny i Pana młodego. By zachować wspomnienia z tego niezwykłego czasu, zleca się fotografowi upamiętnienie go w postaci zdjęć. Przedstawiają nie tylko samą ceremonię i wesele, ale także przygotowania do ślubu. Każdemu towarzyszy pośpiech i chęć dopięcia wszystkiego na ostatni guzik. To naturalne, że nikt nie będzie pozował w tym czasie do zdjęcia. Ale nikt też nie musi przejmować się niedoskonałościami. Problemem ten rozwiązuje retusz fotografii ślubnej.

Fotografia ślubna

Zdjęcia z przygotowań do ślubu pokazują te magiczne momenty, gdy para młoda przygotowuje się do ceremonii. Poranek Panny młodej, która siedzi na fotelu, a jej włosy układane są w pięknego koka. Pan młody, który dopina guziki, poprawia muszkę. Następnie jesteśmy świadkami ceremonii ślubnej. Zdjęcia uchwycona jeszcze odrobinę stresu, później już uśmiechy i wzruszenia. Jednak to wesele zmusza fotografię do jej dynamiczności. Pierwszy taniec poślubionej pary, ciągłe ruchy.

Zdjęcia z dnia ślubu, to najpiękniejsze z pamiątek, które przetrwają lata i pokolenia. W każdej chwili jest możliwość powrócenia do nich na komputerze, bądź już po ich wywołaniu. Oczywiste jest to, że zdjęcie surowe, czyli bez obróbki, nie jest idealne. Retusz fotografii ślubnej jest między innymi po to, by czuć komfort przeglądając zdjęcia, nie przejmować się niedoskonałościami, które pojawiły się akurat w przeddzień ślubu.

Retusz zdjęć ze ślubu

Co składa się na retusz fotografii ślubnej? Proces ten wymaga poświęcenia czasu retuszera, ponieważ trzeba skupić się na wielu aspektach, jakie zawierają w sobie fotografie. Znajdują się na nich przede wszystkim para młoda, inni uczestnicy ślubu – zalicza się to już do obróbki twarzy. Idąc dalej, skupić także trzeba się na tle, na którym znajdować mogą się elementy niepożądane. To także ogólny retusz fotografii ślubnej, uatrakcyjnienie jej, jak nasycenie kolorów, pozbycie się prześwietleń, oraz stworzenie określonego klimatu na zdjęciu. Opiszmy poszczególne płaszczyzny, składające się na retusz fotografii ślubnej.

Obróbka zdjęć ślubnych

Pierwszym krokiem przy obróbce zdjęć, nie tylko fotografii ślubnej, jest kadrowanie, wyprostowanie względem pionu i poziomu. Jednym słowem, obróbka ogólna. Należy odpowiednio ustawić balans bieli, ekspozycję, nieprzesadnie podnieść kontrast i nasycić kolory. W przypadku szumów, częściowe ich pozostawienie nada klimat zdjęciu. Pamiętajmy, by wszystko wyglądało naturalnie. Przesadna obróbka może popsuć zdjęcie, dlatego zachowajmy umiar. Retusz fotografii ślubnej ma polepszyć wygląd, nie na odwrót.

Retusz twarzy na zdjęciach ślubnych

Jedno z podstawowych działań przy retuszu fotografii ślubnej – poprawa wyglądu twarzy i ciała. Dlaczego? Ponieważ to właśnie twarzy na zdjęciach ze ślubu jest najwięcej. Dotyczy to także zdjęć z sesji poślubnej. To właśnie przy tym kroku zapewnić możemy wcześniej wspomniany komfort, dla osoby przeglądającej zdjęcia.

Przy retuszu twarzy usuwa się zmiany nietrwałe, czyli coś, co w najbliższym czasie może zniknąć. Nie będą to blizny i pieprzyki. Jednak niedoskonałości, które należy usunąć, to między innymi wypryski. W takim wypadku wygładzamy twarz. Retuszując skórę, trzeba pamiętać, by zachować jej strukturę. Na twarzy pojawić się mogą przebarwienia, cienie czy prześwietlenia. Jeśli są przesadne, ich także się pozbywamy. Poprawiamy dodatkowo koloryt skóry. W tym przypadku trzeba patrzeć na całe ciało, czyli na skórę twarzy, dłoni i nóg.

Czasem zdjęcie zostaje zrobione pod kątem, który „pogrubia” postać. Retusz fotografii ślubnej także znajdzie na to rozwiązanie. W tym przypadku wyszczuplamy sylwetkę czy poszczególne partie ciała. To też robimy nieprzesadnie, zachowując proporcje.

Na twarzy może znaleźć się coś, nad czym nie zawsze panujemy. Niesforny kosmyk, drobinki kurzu. By zdjęcie wyglądało estetyczniej, eliminujemy je.

Jeśli zaś fotografia miała skupiać uwagę na jednym z elementów, jak na przykład perłowy cień do powiek Panny młodej, podkreślamy go. Dokonujemy szczegółowej korekty tego właśnie miejsca, uwydatniamy kolory. Pamiętajmy, by wszystko na twarzy było ze sobą spójne.

Retusz tła na fotografii ślubnej

Nie tylko twarz, ale i tło obejmuje retusz fotografii ślubnej. Jeśli usunęliśmy już zbyteczne cienie i prześwietlenia, możemy skupić się na reszcie. Tło powinno być  klimatycznych kolorach. Ślub kojarzy nam się raczej z delikatnością i subtelnością. Jeśli jednak zależy nam na charakterności, podkreślmy dany kolor na zdjęciu.

Jak już wcześniej wspominaliśmy, nie da się nad wszystkim zapanować, oraz wszystkiego zaplanować. Zawsze znajdzie się na zdjęciach coś, czego byśmy nie chcieli. Po raz kolejny wita nas retusz fotografii ślubnej. Wycinamy elementy okradające zdjęcie z estetyczności. Najczęściej takie, które rozpraszają oglądającego. Tuż przy kościele, gdzie para młoda udzielała właśnie sobie ślubu, stała lampa? Jeśli nie jest niczym ważnym na tej fotografii, możemy ją wyretuszować.

Niekiedy przydaje się coś dodać, ponieważ zdjęcie jest ‘nudne”. Czasem to właśnie ten jeden mały element powoduje, że zdjęcie zmienia się w magiczne. Może być to promień świetlny, drobinki. Bądźmy kreatywni! Nie tylko to jest ważną cechą przy obróbce, bo liczy się także uważność. Jeśli zauważymy, że coś na zdjęciu zostało ucięte, np. w wyniku ruchu, dopracujmy ten element.

Efekty retuszu fotografii ślubnej 

Do zdjęć ze ślubu wraca się często, a szczególnie chce się na nie patrzeć, jeśli są estetyczne i dobrze obrobione. Ciepło kolorów przywróci wspomnienia z tamtego dnia. Surowe zdjęcia nie zawsze pokazują nam to, czego chcieliśmy, dlatego właśnie retusz fotografii ślubnej jest tak istotny. Tak obrobione zdjęcia będą wyróżniać się spośród innych swoją profesjonalnością.