Korekta koloru zdjęcia

Oprócz obróbki ogólnej zdjęć, retuszu twarzy i tła, często ważna jest korekta koloru fotografii, którą się zajmujemy. W jakich przypadkach i jakim celu się ją stosuje? O tym właśnie dziś mowa, a także czy warto próbować ją wykonywać i w jaki sposób to zrobić. Zapraszamy do czytania!

Po co jest korekta koloru fotografii ?

Korekta koloru zdjęcia może znaleźć różne zastosowanie. Z naszego doświadczenia wiemy, że czasem wystarczy tylko podkreślić kolory, by zdjęcie było bardziej wyraziste, żywe i świeże, ponieważ aparat nie zawsze jest w stanie złapać kolory tak, jak widzi to ludzkie oko.
Innym powodem stosowania korekty koloru zdjęcia jest potrzeba pozbycia się nadmiaru danego koloru bądź jego podkreślenie. Kolor można ściągnąć, w przypadku, jeśli jest go nadmiar, albo właśnie nasycić, czyli przykładowo podkreślić błękit prezentowanego na zdjęciu oka, jak i zmniejszyć wyrazistość zieleni trawy.
Korekta koloru fotografii pozwala też na całkowitą zmianę naszego koloru. W łatwy sposób z koloru zielonego da się zrobić czerwony, pozostawiając w tym samym czasie wszystkie cienie i odbicia światła, jakie miał przedmiot. Powoduje to efekt, poprzez który kolor na zdjęciu wygląda tak, jakby wcale nie był retuszowany.

Czy warto korygować kolor zdjęć?

Dzięki korekcji koloru fotografii każde zdjęcie może wyglądać o niebo lepiej. Surowe zdjęcia często posiadają w sobie pewne niedociągnięcia, które korekta może w prosty i szybki sposób wyeliminować. Zwracanie uwagi na szczegóły, takie jak zaczerwieniony nos czy dłonie, dodaje fotografii więcej profesjonalizmu i lepszego efektu wizualnego.

Tak samo działa to w przypadku lokalnego usunięcia zabrudzeń czy przebarwień na zdjęciach portretowych. Dodatkowo za pomocą korekty koloru możemy dowiedzieć się, jak dany przedmiot będzie wyglądał w innej barwie, a czasem zmiana jej jest po prostu konieczna. Odpowiedź na pytanie, czy warto jest korygować kolor zdjęć, jest według nas oczywista, ponieważ to właśnie ona poprawi jakość i nasycenie kolorów!

Jak korygować kolor fotografii?

Aby wykonać korektę koloru fotografii, najczęściej sięga się po te dwa z najpopularniejszych programów – Adobe Photoshop i Lightroom. Pracując ze zdjęciem, które chcemy skorygować, musimy pamiętać o tym, by najpierw wykonać obróbkę ogólną. Należeć będzie do niej głównie ustawienie pionu i poziomu, najczęściej wykonywane względem przedmiotów czy krawędzi zwartych na zdjęciu. Dodatkowo warto wyznaczyć sobie obszar roboczy fotografii przeznaczonej do korekty koloru, kadrując ją.
W przypadku, gdy chcemy ściągnąć, bądź podkreślić określony kolor, szukamy suwaków odpowiedzialnych za saturację. Zależnie od tego, w którą stronę je przesuniemy, ściągniemy nadmiar koloru albo i go podkreślimy. Nasza czerwień może stać się czerwieńsza, a zieleń zniknąć.
Jeśli jednak chcemy, by na naszej fotografii znalazł się zupełnie inny kolor, niż na niej widoczny, wybieramy opcję „kolor/nasycenie”, po czym za pomocą podbieracza koloru definiujemy dotychczasową barwę. Po tym kilkusekundowym zabiegu możemy zająć się już wyborem naszego nowego koloru. Należy pamiętać też, by ustawić odpowiedni zasięg koloru. Dzięki temu naniesione zmiany nie spowodują, że zmieni się oświetlenie naszego korygowanego przedmiotu.
W przypadku każdego z powyższych zabiegów należy zachować równowagę, jeśli chcemy, by nasze retuszowane zdjęcie wyglądało realistycznie. Spójność gra w tym momencie dużą rolę. Inaczej jednak jest, jeśli na swoim zdjęciu chce się podkreślić tylko jeden kolor, wtedy trzeba dopasować barwę do własnych potrzeb.

Rezultaty korekty koloru

Korygując kolor fotografii w łatwy sposób możesz odświeżyć swoje zdjęcie, dodać jej estetyczności, albo zmienić barwy nie do poznania.
Ze zdjęć portretowych pozbędziesz się przebarwień skóry, a na zdjęciach krajobrazowych zamiast szarego nieba, będzie błękitne.
Każde dobrze wyretuszowane zdjęcie, niezależnie od jego rodzaju, dodaje lepszego efektu wizualnego, a do tego i profesjonalizmu. Przyciągnie to uwagę oglądającego, bo nad takimi fotografiami warto zawiesić oko na dłużej.

Jeśli potrzebujesz usługi korekty koloru swoich fotografii, skontaktuj się z nami za pośrednictwem strony internetowej, wgrywając zdjęcia bądź rozmowy telefonicznej.

https://retusz-fotografii.com/produkt/obrobka-kolorystyczna-obrobka-detali-retusz/