fot. Dominik Szpara
Motoryzacja cieszy się dużą popularnością i zainteresowaniem. Na niemal każdym kroku możemy spotkać miłośników samochodów czy motocykli. Organizują oni zloty motoryzacyjne, podczas których każdy może przyglądnąć się polskiemu „maluchowi” czy nowszemu Ferrari. Inni zamiast przyglądania się im, wolą uchwycić konie mechaniczne na zdjęciu, które oddawać będzie piękno maszyny. Nie tylko fani motoryzacji wykonują takie zdjęcia, ale także ważne jest to w branży motoryzacyjnej. Producent ukazać chce swój produkt w jak najlepszej postaci. W obu przypadkach, fotografa zdjęć do portfolio i producenta, ważny jest retusz zdjęć motoryzacyjnych. Często to właśnie on robi całą robotę i pomaga podkreślić walory pojazdu uwiecznionego na zdjęciu. Dlaczego nasz omawiany retusz zdjęć motoryzacyjnych jest tak ważny?
Retusz zdjęć motoryzacyjnych – jego rola
Często przeglądając zrobione już zdjęcia samochodu, zastanawiamy się, dlaczego pomimo wyszukanego kadru, dobrego oświetlenia i ładnego tła wciąż nam coś nie pasuje? Porównujemy także zdjęcia innych fotografów i jeszcze bardziej się dołujemy.
Sęk w tym, że najprawdopodobniej każde z tych idealnych zdjęć przeszło przez obróbkę np. w programie Photoshop. I nie tylko zdjęcia fotografa-amatora są wrzucane do tego programu, ale także te bezpośrednio od producenta. To właśnie retusz fotografii motoryzacyjnych pozwala podkreślić wszystko, co zostało uchwycone na zdjęciach, oraz pomaga pozbyć się jego niedoskonałości.
fot. Dominik Szpara
Obróbka fotografii motoryzacyjnej
Pod słowami retusz zdjęć motoryzacyjnych może kryć się wiele czynności, które poprawią wygląd i jakość naszych fotografii. Dotyczyć mogą tła, kolorystyki pojazdu, światła, czy rzeczy niepożądanych na zdjęciu, a nawet dodaniu do niego pewnych elementów. Działa tutaj zasada „czego dusza zapragnie”. Czasem zdjęcie wymagało będzie lekkiej obróbki, skupiającej się na podkreśleniu wyrazistości, ale może także potrzebować bardziej zaawansowanego działania, czyli usunięcia tła czy odblasków światła.
Tło na zdjęciach motoryzacyjnych
Biorąc pod uwagę retusz zdjęć motoryzacyjnych, tło jest niezwykle ważne, ponieważ w tym przypadku może ono stać się zmorą. Niepasujące będzie przykuwać bardziej uwagę niż sama maszyna, a to z kolei albo go odtrąci, albo po prostu nie sprawi, że dostrzeże to, co najważniejsze, czyli pojazd. Takie tło pełni rolę rozpraszacza, a przecież nie chodzi o to, by ktoś nawet nie spojrzał na ten piękny samochód czy motocykl. Wszystko musi być spójne i jednolite.
Retusz i obróbka zdjęć motoryzacyjnych pozwala na dopasowanie tła do całości zdjęcia. Chcesz, by oglądający skupił się tylko i wyłącznie na maszynie, którą przedstawiasz? Wybierz jednolity kolor tła, np. biały lub czarny.
Jest także możliwość podstawienia innego, wybranego tła. Zamiast najzwyklejszego nieba bardziej pasuje sosnowy las? W takim przypadku trzeba skupić się na dokładnym wycięciu pojazdu np. za pomocą lassa. Gdy już upewnimy się, że zrobiliśmy do rzetelnie, kopiujemy wycięty element poprzez CTRL+C, a potem wklejamy na wyszukane przez nas wcześniej tło. W tym momencie należy urzeczywistnić rozmiar pojazdu w stosunku do reszty zdjęcia. Punktami odniesienia mogą być drzewa, inne samochody, lub szerokość asfaltu. W razie potrzeby można wykadrować zdjęcie. Trzeba jednak pamiętać o stworzeniu cieni, w zależności gdzie pada światło.
Jeśli jednak już wcześniej zaplanowałeś tło, robiąc zdjęcia, a nie pasuje Ci jeden element, np. tamta stojąca w rogu lampa, warto go usunąć. A skoro jest możliwość usunięcia, to jest także dodania. Wtedy należy pamiętać o ewentualnym pozbyciu się cieni retuszowanego przedmiotu bądź dodaniu go.
Kolor na zdjęciach motoryzacyjnych
Retusz zdjęć motoryzacyjnych obejmuje także zajęcie się kolorem, a dokładniej jej korekcją czy nawet i zupełną zmianą! Każdy kolor można poprawić, np. by nasza czerwień samochodu była bardziej wyrazista, a zieleń motocyklu ożywiona. Podkreślenie nasycenia to ważna sprawa przy retuszu zdjęć motoryzacyjnych, ponieważ są one przyjemniejsze dla oka, a taki między innymi jest cel obróbki. Czasem potrzebna jest nawet całkowita zmiana z koloru czarnego na pomarańczowy.
Światło na zdjęciach motoryzacyjnych
Światło ma to do siebie, że lubi się odbijać. Retusz i obróbka zdjęć motoryzacyjnych może rozwiązać ten problem. Możliwe jest usunięcie odbić światła, które niepotrzebnie skupiają uwagę oglądającego. Ważne jest wtedy wzięcie pod uwagę tła. Jeśli będzie ono w jednym kolorze, to nie ma potrzeby pozostawiać odbić, ponieważ tło nie pokazuje padania promieni słońca czy po prostu lamp. Odbijają się także przedmioty będące obok pojazdu, to także warto poddać retuszowi. Często to również pozbycie się cieni, zabawa kontrastem.
Efekty retuszu zdjęć motoryzacyjnych
Retusz zdjęć motoryzacyjnych nie da jedynie efektów widocznych przez nas na obrobionym zdjęciu. Owszem, jest to ogólna poprawa kondycji naszego zdjęcia, jego jakości. Jednak dzięki wszystkim lub części opisanych wcześniej działań, fotografia przykuje większą uwagę oglądającego. Jeśli wrzucasz je do portfolio czy na media społecznościowe, jest szansa, że zyskasz więcej obserwatorów. Zdjęcia będą wyróżniać się spośród innych swoją jakością.
W przypadku firmy motoryzacyjnej tak wyretuszowane zdjęcia pomogą w budowaniu marki w oczach klientów. Będą one skupiały się na produkcie, ukazywały jej cechy charakterystyczne i podkreślały kolory. Jednym słowem, będą przyciągały uwagę klientów, a to równa się zwiększeniu szansy na sprzedaż Twojego produktu. Wysoka jakość pomoże wybić się Twojej firmie na rynku motoryzacyjnym.
fot. Dominik Szpara
Na powyższych przykładach możecie zobaczyć realizację fotografii motoryzacyjnej złożoną z kilku naświetlań zblendowanych do jednego finalnego zdjęcia.
Jeżeli chcesz wykonać retusz, obróbkę zdjęć motoryzacyjnych, produktowych napisz do nas lub zadzwoń. Możesz również przesłać nam fotografię online.
Zostaw komentarz
Musisz być zalogowany żeby opublikować komentarz.