Fotografia Wnętrz

Niewiarygodne, że fotografia wnętrz może być tak interesująca. Cóż takiego może być w tym interesującego? Śpieszymy z wyjaśnieniem: otóż każdy element na zdjęciu powinien do siebie pasować. Komponowanie kadru przypomina poniekąd projektowanie zdjęć martwej natury, do wszystkiego dochodzi niezbędne zachowanie pionów, tak aby całość zdjęcia nie wyglądała jak domek z kart, chwiejny i nietrwały. Takie zdjęcia i fotografia architektury mają za zadanie oddać klimat danego miejsca, przedstawić atmosferę tam panującą i nie przytłoczyć oglądającego.

Obróbka zdjęć architektury

Takie, że nie każdy fotograf wnętrz, architektury jest w stanie osiągnąć zamierzony efekt – tym bardziej bez odpowiedniej obróbki i retuszu zdjęć, którą można wiele poprawić. Pierwszym z problemów jest wcześniej wspomniane zachowanie pionów, źle ustawiony obiektyw może bowiem nam je zaburzyć i nawet skorygowanie zdjęcia w postprodukcji, może być zadaniem niemożliwym. Kolejnym problemem są elementy tła, które powinny się znaleźć poza kadrem, a nie w nim.

Kiedy konieczna jest obróbka zdjęć wnętrz?

Dobra fotografia wnętrz/ architektury może być popsuta nieodpowiednią charakterystyką barw, które aparat rejestruje inaczej niż nasze oczy. Coś takiego może być spowodowane choćby przez kilka źródeł światła o różnej temperaturze barwowej, przez co zdjęcia wynikowe są często niebiesko-żółte w miejscach, gdzie barwy powinny być neutralne. Zdjęcia wnętrz z aparatu nie są nigdy finalnym zdjęciem, dlatego też te wyglądające naturalnie wymagają dalszej pracy. Ważna jest dokładna obróbka surowego pliku, korekta ekspozycji, korekta cieni i świateł, korekta pionów czy perspektywy.

Cały proces obróbki fotografii wnętrz rozpoczynamy od ustawienia odpowiedniego balansu bieli, aby kolory były naturalne. Wyrównywane są cienie, światła oraz usuwana jest winieta (spadek ekspozycji w rogach kadru), dystorsja (zniekształcenia optyczne powodujące najczęściej beczkę w kadrze oraz nierównomierne rozchodzenie się linii zarówno w poziomie, jak i w pionie) oraz korygowana jest perspektywa (zachowanie pionów, a także nieraz linii w poziomie).

Edycja zdjęć wnętrz

Ostatnim krokiem, jakiego wymaga każda profesjonalna obróbka zdjęć, w tym zdjęć wnętrz jest lokalna korekcja przebarwień, które nie zniknęły przy wstępnym ustawieniu balansu bieli, np. białe, szare, neutralne elementy przyjmują często odcienie elementów towarzyszących w przestrzeni i konieczne jest ich ręczne odbarwianie. Co daje nam zdjęcie po takiej edycji? Pozwala zatrzymać wzrok odbiorcy na dłużej, zaintrygować go i zmusić do chwili zachwytu.

Jeżeli interesuje Cię obróbka i retusz zdjęć wnętrz pomieszczeń, budynków lub interesuje cię poprawianie jakości fotografii architektury napisz do nas, zadzwoń lub wyślij plik ze zdjęciem online.

Możesz wgrać pliki również z pozycji Koszyka.

Zaraz po zakupie będziesz mógł również wgrać zdjęcia – ale bez pośpiechu – otrzymasz również unikalny link powiązany z Twoim zamówieniem, gdzie będziesz mógł wgrać własne pliki (akceptujemy wszystkie rodzaje plików graficznych ze zdjęciami: CR2, NEF, ORF, RAW, JPG, TIFF itp). Pliki graficzne ze zdjęciami można wgrywać również z panelu Moje Konto.

obróbka zdjęć wnętrzobróbka zdjęć wnętrz
PRZEDPO
obróbka zdjęć apartamentówobróbka zdjęć apartamentów
retusz zdjęć mieszkańretusz zdjęć mieszkań
obróbka zdjęć apartamentówobróbka zdjęć wnętrz