fotografia architektury

Jak fotografować architekturę?

Aby robić poprawne zdjęcia architektury należy wiedzieć, pod jakim kątem najlepiej robić zdjęcie budynku i obiektów architektonicznych. Bardzo ważną rolę gra także światło w robieniu takich zdjęć. Warto poznać wcześniej techniki, zanim zaczniemy robić dobre zdjęcia architektury.

Początki są trudne, więc żeby zacząć fotografować architekturę należy mieć odpowiednie podejście do tego tematu. Fotografia architektury kieruje się pewnymi zasadami. Ważną kwestią w fotografowaniu architektury dla początkujących jest pora dnia i ogólne warunki atmosferyczne. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z fotografią to ułatw sobie zadanie i wybierz słoneczny dzień, aby się nie zniechęcić.

Dobre zdjęcia architektury

Dobre zdjęcia architektury wykonuje się często obiektywem szerokokątnym, cechującym się wysokimi parametrami. Pozwala on na wykonywanie poprawnych zdjęć, na przykład bardzo wysokim budynkom. Dobrze jest jeśli taki obiektyw pracuje na całym kadrze równomiernie. Wyrazistość i ostrość elementów jest w fotografowaniu architektury bardzo istotna. Bardziej przyciągające dla wzroku jest nie rozmazane zdjęcie, na którym każdy szczegół jest wart uwagi. Fotografia architektury to jednak nie tylko dobry sprzęt. Jest co najmniej kilka ogólnych zasad, których przestrzeganie pozwala na stworzenie pięknych zdjęć bez konieczności inwestowania w drogi obiektyw. Wśród takich zasad warto wymienić chociażby regułę trójpodziału. Wydawać mogłoby się, że to symetria jest najlepszym rozwiązaniem w fotografii, jednak niekoniecznie sprawdza się w zdjęciach architektury. Do wykonania idealnie symetrycznego zdjęcia musimy się naprawdę przyłożyć, a nawet skorzystać ze statywu, gdyż każde, nawet najmniejsze odstępstwo od symetrii będzie od razu wychwycone. Dlatego z pomocą przychodzi podział kadru na trzy równe części. Linie dzielące kadr wyznaczają miejsca, w których najlepiej jest umieścić centralny element, jak np. ścianę budynku, albo linię horyzontu. Warto również, przy wykonywaniu fotografii architektury, zwrócić uwagę na oświetlenie. Światło bowiem może zarówno bardzo pomóc jak i bardzo przeszkadzać. Dlatego dobrze jest wykonywać kilka ujęć, aby podczas obróbki zdjęć wybrać ro najlepsze.

Profesjonalny fotograf architektury

Jeśli sami nie jesteśmy na tyle pewni, czy zrobimy dobrze zdjęcie architektury, to zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Profesjonalny fotograf architektury doskonale wie, jak wykonać zdjęcie aby nasz budynek wyszedł jednocześnie naturalnie i pięknie. Co więcej poradzi sobie ze zrobieniem zdjęcia w każdą pogodę. Dzięki doświadczeniu i wysokiej jakości sprzętowi, którego używamy w swojej pracy, jesteśmy w stanie wykonywać zdjęcia architektury w każdych warunkach. Jeśli zatem potrzebujesz fotografii reklamowej, aby wypromować swoją firmę, albo wystawiasz dom na sprzedaż i chcesz go dobrze zaprezentować, to wystarczy że się z nami skontaktujesz.

Jeśli poszukujesz dobrego fotografa architektury,
to zapraszamy do kontaktu.